RĪGAS PORCELĀNA MUZEJS ir Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības struktūrvienība, kas strādā Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta pakļautībā.
Muzejs atrodas pilsētas vēsturiskajā centrā un apmeklētājiem piedāvā plašāko Rīgā rūpnieciski ražotā porcelāna kolekciju.
Pie mums ikviens apmeklētājs var iepazīties ar Rīgas porcelāna ražošanas vēsturi, apbrīnot porcelāna priekšmetu formu daudzveidību un dekoru dažādību.
Apmeklētāji tiek aicināti darboties porcelāna veidošanas un apgleznošanas darbnīcā.
Skolēniem muzejs piedāvā apmeklēt muzejpedagoģiskās programmas „Kā top porcelāns?” pasākumus - animācijas filmas demonstrācija un ekskursija pa muzeju.
MUZEJA MĒRĶI
• iepazīstināt ar Rīgā radīto porcelānu – tā ražošanas tradīcijām un porcelāna dizaina attīstību no 19. gs. vidus līdz 20. gs. 90. gadiem, kā arī ar porcelāna mākslas procesiem mūsdienās
• radīt izpratni par porcelāna ražošanas nozares mantojuma vēsturisko un māksliniecisko nozīmi
• turpināt veidot Rīgas Porcelāna muzeju par pievilcīgu tūrisma objektu Rīgas viesiem
MUZEJA VĒSTURE
Rīgas Porcelāna muzejs tika izveidots uz likvidētās a/s „Rīgas porcelāns” (bij. Rīgas porcelāna rūpnīcas) muzeja kolekcijas bāzes, nodrošinot tās turpmāku saglabāšanu un izpēti. 2000. gadā kolekcija tika nodota Rīgas pilsētas īpašumā. Rīgas Porcelāna muzejs tika atklāts 2001. gada 30. oktobrī.
Muzeja kolekcijas pamatā ir Rīgas porcelāna rūpnīcas muzeja krājums – astoņi tūkstoši dažādu porcelāna un fajansa priekšmetu, kas izgatavoti no 19. gs. vidus līdz 20. gs. beigām. Šīs kolekcijas proporcionāli lielāko daļu veido priekšmeti, kas ražoti Rīgas porcelāna rūpnīcā no 20. gs. 50. – 90. gadiem, tāpēc krājums sniedz pilnvērtīgu priekšstatu par Rīgas porcelāna rūpnīcas sērijveida porcelāna izstrādājumu dizainu.
Kuzņecova un Jesena fabrikās ražoto priekšmetu klāsts nav tik bagātīgs, šī posma priekšmetu papildināšana ir viena no krājuma darba prioritātēm.
Atsevišķā ekspozīcijas telpā aplūkojami dažādiem padomju ideoloģijai nozīmīgiem notikumiem veltīti dekoratīvi priekšmeti – vāzes, šķīvji, sīkplastika.
Muzejā regulāri norisinās mūsdienu porcelāna izstādes.
Laika gaitā krājumu papildinājuši privātpersonu un mākslinieku dāvinājumi, pamazām veidojas arī mūsdienu porcelāna kolekcija ar nozīmīgu mākslinieku, piemēram, Pētera Martinsona un Zinas Ulstes autordarbiem.