Rīgas Porcelāna muzejā no 2025. gada 14. februāra līdz 6. aprīlim skatāma izstāde “Ilga Vanaga. Līkloči”, kas ir veltīta vienai no ievērojamākajām Latvijas keramiķēm - Ilgai Vanagai. Līdztekus mālā, šamotā un akmensmasā radītajiem darbiem, eksponēts arī Rīgas Porcelāna fabrikā radītais porcelāns un fajanss - formas un apgleznojumi.
Ilga Vanaga (dz. Gātere, 1928-2013) bija viena no daudzpusīgākajām 20. gadsimta otrās puses Latvijas keramiķēm. Māksliniece savas profesionālās keramiķes ceļu uzsāka Rīgas Daiļamatniecības vidusskolā, kur studēja Keramikas nodaļā no 1943. līdz 1949. gadam. Vēlāk, no 1949. līdz 1955. gadam, Ilga Vanaga studēja Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas nodaļā (tolaik – LPSR Valsts Mākslas akadēmijā). Jau studijas gados autore aizrāvās ar lielformāta keramikas darbiem mālā un šamotā – Akadēmiju māksliniece absolvēja ar dekoratīvu būvplastikas portālu VEF bērnudārzam, kas apvienoja arhitektūras un keramikas mākslinieciskās kvalitātes.
Pēc studiju beigšanas autore ar kursa biedrenēm, vēlāk atpazīstamām keramiķēm un porcelāna māksliniecēm Latvīti Mednieci un Ainu Mellupi, tika nozīmētas darbam Rīgas Porcelāna fabrikā. Ilga Vanaga sākotnēji strādāja Apgleznošanas cehā, kur dekorēja citu mākslinieku radītās formas. Taču drīz vien jaunā māksliniece pati tika pie jaunu formu dizaina izstrādes, ko sekojoši ieviesa masu ražošanā. Ilgas Vanagas porcelānā un fajansā veidotajiem priekšmetiem raksturīga izteikta pēckara modernisma estētika – vienkāršotas ģeometriskas formas, dekorētas ar spilgtas krāsas izteiksmīgiem grafiskiem elementiem. Viņas darbi izceļas ar radošumu un oriģinalitāti, kā piemēram, neregulāras formas vāzes un šķīvji. Autores porcelāna daiļradē sastopami tautiska stila elementi – stilizēti latviešu etnogrāfiskie raksti; sīkplastikā – tautu dēli un tautumeitas.
1963. gadā Ilga Vanaga noslēdza darba gaitas Rīgas Porcelāna fabrikā un pievērsās jaunrades darbam keramikā, šamotā un akmensmasā, strādājot LPSR Mākslas fonda Radoši eksperimentālajā keramikas darbnīcā Ķīpsalā. Ilgas Vanagas darbi keramikā raksturojami ar plašu formu un tehniku daudzveidību. Māksliniece bija atpazīstama un labi ieredzēta 1970. un 1980. gados plaukstošajā dārza keramikas žanrā, piedaloties ar dažāda formāta darbiem tolaik nozīmīgās lietišķās mākslas, keramikas, dārza keramikas un tematiskajās izstādēs.
Ilgas Vanagas funkcionālais dizains porcelānā, fajansā, kā arī jaunrade mālā un šamotā ietekmēja Latvijas mākslas un dizaina attīstību 20. gadsimta otrajā pusē. Mākslinieces daiļrade apliecina autores radošo izdomu un laikmeta noskaņu, estētiskos principus. Ilga Vanaga ir nozīmīga personība Latvijas keramikas un porcelāna mākslas vēsturē, viņas radītais mantojums glabājas Rīgas Porcelāna muzejā, LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, Latvijas Mākslinieku savienības muzejā, Alūksnes novada muzejā un Viktora Ķirpa Ates muzejā “Vidzemes lauku sēta”, kā arī ģimenes un daudzu privātpersonu īpašumā.
Attēlā: Izstādes "Ilga Vanaga. Līkloči" plakāts. Plakātā izmantots attēls, kurā redzami Ilgas Vanagas plaša patēriņa porcelāna darbi: deserta trauku komplekts, vāze "Eglīte", pelnutrauks. 20. gs. 60. gadi. Foto: Gvido Kajons.