2021. gada martā Rīgas Porcelāna muzejs skatlogos piedāvā apskatīt vairākas populāras servīžu formas ar dažādām dekoru variācijām.
Rīgas Porcelāna muzeja kolekcija vēsta par Rīgā radīto porcelānu un izseko tā ražošanas tradīcijām un porcelāna dizaina attīstībai no 19. gs. vidus līdz 20. gs. 90. gadiem, kā arī iepazīstina ar porcelāna mākslas procesiem mūsdienās.
Atsaucoties uz sabiedrības pieaugošo interesi par Rīgas Porcelāna rūpnīcā ražoto porcelānu, īpaši servīzēm, Rīgas Porcelāna muzejs piedāvā jaunu ekspozīciju muzeja skatlogos ēkas pirmajā stāvā, Konventa sētā. Tajā ir izvietoti daži no populārākajiem 20. gs. 70., 80. gados un 90. gadu sākumā ražoto servīžu tipiem. Servīzes “Vasara”, “Aija-I” un “Aija-II”, “Māra”, “Anita”, “Karīna”, “Viktorija”, “Diāna”, “Ārija”, “Ija”, “Vakars” un “Rīga” gan tējas, gan kafijas komplektācijās, kā arī lielos tilpumos vai arī divām personām paredzētās miniatūrās versijās ļaus ikvienam interesentam uzzināt, kā tieši izskatījās šīs, sieviešu vārdos nosauktās Rīgas Porcelāna rūpnīcas ražotās servīzes. Tās pēdējos gados izpelnās aizvien lielāku dizaina entuziastu uzmanību. Tāpat ekspozīcija mudinās izpētīt, kā forma saspēlējas ar dekoru un cik ļoti konkrēts rotājums ietekmē to, kā var izskatīties viena un tā pati forma. Romantiska un gaisīga, grafiska un dramatiska, krāšņa un mirdzoša, delikāta un vienkārša.
Formu dizaina autori ekspozīcijā redzamajiem traukiem ir Taisija Poluikēviča, Zina Ulste un Levons Agadžanjans; 20. gs. izskaņā viņi bija nopelniem bagāti rūpnīcas mākslinieki ar ilgu darba stāžu ražotnē, piedzīvojuši dažādus laikus un rūpnīcas transformācijas, modi un stilus, taču tik un tā – galvenie formu radītāji ražotnes sortimentam arī visjaunākajos laikos, īsi pirms tās izskaņas. No tobrīd jaunākās paaudzes rūpnīcas mākslinieciskajā štatā strādājošajiem autoriem ir redzams Daces Blūmas radītais formu dizains.
Attēlā: Kafijas servīzes “Vasara”. Formas dizaina autore Taisija Poluikēviča. Dekora dizaina autore Ilga Dreiblate. Rīgas Porcelāna rūpnīca. 1970-1975. Rīgas Porcelāna muzejs.
Foto: F64 Photo Agency / Mārtiņš Zilgalvis.