Keramikas mākslas klasiķes Māras Generes un Sarmītes Mundes darbu izstāde Rīgas Porcelāna muzejā skatāma no 2023. gada 15. decembra līdz 2024. gada 11. februārim.
Māra Genere un Sarmīte Munde ir keramiķes, kuru liktenis ir cieši savīts ar Latvijas keramikas mākslas un dizaina gājumu. Abas studējušas vienā kursā Valsts Mākslas akadēmijā (tagad – Latvijas Mākslas akadēmija), kuru absolvējušas 1968. gadā līdzās citām nu jau Latvijas keramikas klasiķēm: Mārai Linkaitei, Solvitai Zālei, Edītei Zvagulei. Pēc akadēmiskajām studijām, 60. gadu beigās, 70. gadu sākumā abas īsu brīdi strādājušas Rīgas Porcelāna rūpnīcā. Mākslinieciskajā štatā kā viena tā otra radīja dekoru metus rūpnieciski ražotās produkcijas rotāšanai. “Zīmēja buķetītes,” kā šo laiku vērtē Aija Mūrniece – vēl viena Akadēmijas absolvente un Rīgas Porcelāna rūpnīcas kolēģe, uzreiz gan piebilstot, ka gan Sarmītei Mundei, gan Mārai Generei piemita no rūpnīcas pamata stila atšķirīgs rokraksts, grafiskāks, laikmetīgāks. Daži Sarmītes Mundes dekora dizaina varianti tika apstiprināti ražošanai – piemēram, uz pusdienu servīzes “Vilnis” (formas autors Levons Agadžanjans) – un ļauj ikvienam mūsdienās pārliecināties par keramiķes stila savdabību. Māra Genere rūpnīcā nostrādāja dažus gadus ilgāk, attiecīgi, viņas kontā vairāk apstiprinātu dekoru, īpaši veiksmīgi un plaši tiražēti bija trauku komplekti bērniem (formas autore Taisija Poluikeviča), kas dekorēti ar skolas, rotaļu un citiem “bērnības motīviem”.
Ieskatot, ka rūpnieciskā ražošana māksliniekam ir ierobežojoša, abas autores darba attiecības ar ražotni 70. gados pārtrauca. Sarmīte Munde turpināja strādāt kā māksliniece Mākslas fonda Keramikas darbnīcā un keramikas studijā “Logs”. Tajā, līdzās citiem profesionāliem keramiķiem, viņa varēja nodoties autordarbu radīšanai dažādos keramiskajos materiālos; porcelāna mākslas darbi tapa nu jau bijušajā darba vietā – Porcelāna rūpnīcā.
Savukārt Māra Genere tālāko darbību attīstīja kopā ar vīru Eduardu Generu. Kopā viņi strādāja ar mālu, šamotu, akmensmasām. Radīja maza un liela formāta autordarbus, kā arī izpildīja dizaina pasūtījumus – kompozīcijas sabiedrisko ēku interjeriem un ārtelpām. Ievērības cienīgi, ka savulaik ikoniskā restorāna “Sēnīte” alus bāra trauku dizains ir tieši Māras un Eduarda Generu kopdarbs. Tāpat arī vides objekti Jūrmalā, sanatoriju un viesnīcu teritorijās un daudzi citi.
Rīgas Porcelāna muzeja pirmā stāva skatlogos iekārtota abu autoru darbu kamerizstāde. Tā ir pieejama ikvienam interesentam, kas dodas cauri Vecrīgai – Konventa sētai – neatkarīgi no muzeja darba laika.
No Sarmītes Mundes daiļrades šoreiz izstādīti akvareļi, liecinot par autores māksliniecisko diapazonu. Darbu devīze ir “Sāremā – patvērums, noslēpums, pieskāriens” un gleznojumi veikti Sāremā salā, Igaunijā – vietā, kura māksliniecei ir emocionāli tuva. Akvareļa gleznojumos atspoguļojas Ziemeļniecisks rāmums, daba un harmoniska krāsu izjūta. Zinātāji var lūkot vilkt paralēles ar estētiskajiem principiem, kas atrodami arī Sarmītes Mundes radītajā keramikā.
Savukārt Māra Genere skatītājiem atklāj pārsteidzoši skaistus porcelāna mākslas darbus. Viņa pati gan pieticīgi min, ka tik vien kā turpina jau agrāk, kopā ar vīru uzsākto daiļrades līniju un vairās to saukt par porcelāna apgleznošanu tradicionālā nozīmē. Taču pēdējos gados radītie šķīvju dekorējumi liek elpai aizrauties – no vienas puses tajos redzams darbs ar Latvijas porcelāna mākslas klasiku, “Baltara skolu”, kā arī Rietumeiropas mākslas ietekmes. Māra Genere arī izcili pārvalda tehnoloģiju – un citādāk nemaz nevarētu būt, ņemot vērā desmitgades, kas ir tam veltītas. Dekorēšanas paņēmieni nav sarežģīti, pat visai vienkārši, bet minimālie līdzekļi ir stingri pakļauti kompozīcijas uzdevumam, krāsu niansēs un tonālajos salikumos izpaužas mākslinieces unikālais gleznieciskais jūtīgums, pasaules izjūta un redzējums.
Rīgas Porcelāna muzejs ir īpaši priecīgs tieši šajā laikā piedāvāt saviem skatītājiem Māras Generes un Sarmītes Mundes darbu izstādi. Tas sakrīt ar laiku, kad muzejs laiž klajā divus izdevumus: monogrāfiju par Rīgas Porcelāna rūpnīcas mākslinieci Aiju Mūrnieci un rūpnīcas ražoto tējas un kafijas servīžu kompendiju “Servīzes A-Z”. Abās šajās grāmatās ir atrodami materiāli gan par Māru Generi, gan par Sarmīti Mundi – par studiju laiku un dēkām Valsts Mākslas akadēmijā, gan par laiku rūpnīcā, gan arī skatāms vizuālais materiāls: tipveida produkcijas dizains un unikālu autorservīžu pirmpublicējums. Tas kopā ļauj veidot tiltu starp pagātni un tagadni, starp porcelāna rūpniecību un keramikas unikālo mākslu.
Māras Generes un Sarmītes Mundes darbu izstāde Rīgas Porcelāna muzejā ir skatāma no 2023. gada 15. decembra līdz 2024. gada 11. februārim.
Attēlā: Dekoratīvs šķīvis “Vienos priekos”. Apgleznojuma autore Māra Genere. Foto: Gvido Kajons