Kauņas Eksperimentālās mākslas keramikas rūpnīcas “Jiesia” porcelāna darbu izstāde Rīgas Porcelāna muzejā no 2024. gada 18. oktobra līdz 2024. gada 8. decembrim.
No 2024. gada 18. oktobra līdz 8. decembrim Rīgas Porcelāna muzejs aicina apmeklēt izstādi “Jiesia”, kurā būs apskatāma Kauņas Eksperimentālās mākslas keramikas rūpnīcas “Jiesia” (Lietuva) kaula porcelāna darbu izlase. Izstāde piedāvā unikālu iespēju iepazīt gan Lietuvas porcelāna ražošanas vēsturi, gan mūsdienu interpretācijas un inovācijas kaula porcelāna mākslā. Izstāde atklāj Jiesia rūpnīcas vietu Baltijas valstu porcelāna tradīcijas attīstībā un iepazīstina ar to kā vienu no porcelāna ražotājiem reģionā.
Izstādē Rīgas Porcelāna muzejā būs apskatāma kompakta izlase no “Jiesia” rūpnīcas produkcijas – dažādi kaula porcelāna izstrādājumi, kas aptver plašu laika periodu – sākot no ikoniskiem agrīnajiem darbiem līdz mūsdienu kolekcijām. Īpaša uzmanība tiks pievērsta tehnoloģiski sarežģītiem un mākslinieciski augstvērtīgiem rūpnīcas darbiem, kā arī tiks sniegts īss ieskats studentu darbos, kas Lietuvā apgūst kaula porcelāna rūpniecisko tehnoloģiju.
Izstādē redzamo servīžu un trauku komplektu darbu atlasē piedalījās kurators, mākslas doktors Rokas Dovidenas (Rokas Dovydėnas, Lietuva) un tā atklāj ne tikai rūpnīcas vēsturisko lomu, bet arī tās spēju pielāgoties laikmeta prasībām un savā unikālajā darbības modelī apvienot māksliniecisku jaunradi ar plašam patēriņam paredzētu sērijveida izlaidi.
“Jiesia” rūpnīcas aizsākumus var atvedināt uz 20. gs. 30. gadu vidu, kad Kauņas piepilsētā Viljampolē Lietuvā tika nodibināta Zālbera podiņu un keramikas fabrika. Pēc Otrā Pasaules kara, padomju okupācijas laikā ražotne tika nacionalizēta un iekļauta padomju tautsaimniecības sistēmā. 20. gs. 60. gadu vidū ražotni pārprofilēja; tajā uzsāka sadzīves keramikas ražošanu: servējamos traukus, alus krūzes, termoizturīgus māla traukus sautēšanai, kā arī skaistumpriekšmetus, piemēram, dekoratīvas vāzes, sīkplastiku u.tml. 1967. gadā ražotni pārdēvēja par Eksperimentālo mākslas keramikas rūpnīcu “Jiesia”. 20. gs. 70. gados “Jiesia” notika meklējumi smalkāku izstrādājumu ražošanas virzienā: 1974. gadā rūpnīcā atvēra Eksperimentālo kaula porcelāna laboratoriju, 1978. gadā tika radītas pirmās kafijas servīzes “Klasika” un “Moderns”. Savukārt 1981. gadā nodibināja Kaula porcelāna cehu un uzsāka ražošanu. Pamatā no šī specifiskā materiāla – kaula porcelāna, kā arī tam tuvā fajansa – izgatavotā produkcija iekļāva sadzīves priekšmetus: servīzes, individuālus traukus, vāzes u.tml., suvenīrtipa un dekoratīvus priekšmetus, kā arī mākslinieciski augstvērtīgus ekskluzīvus izstrādājumus. Rūpnīcā turpināja arī māla trauku izlaidi un kopumā tā iekļāvās Mākslas amatniecības un suvenīru ražošanas apvienībā “Dovana”, kas atradās Lietuvas PSR Rūpniecības ministrijas pakļautībā, un bija ar filiālēm citās pilsētās Lietuvā.
Atšķirībā no Rīgas Porcelāna rūpnīcas Latvijā vai Mākslas produktu ražošanas kombināta “ARS” porcelāna apgleznošanas darbnīcas Tallinā Igaunijā, Kauņas Eksperimentālās mākslas keramikas rūpnīcas “Jiesia” porcelāna cehs piedāvāja citu strādāšanas modeli un produkcijas tēlu. Pirmkārt, izmantotais materiāls – kaula porcelāns. Tā ir porcelāna masa, kuras sastāvā ir pievienoti kaulu pelni un tie ietekmē gala produkta izskatu un fizikālās īpašības. “Jiesia” specializējās tieši darbā ar šo materiālu, ko importēja no Ukrainas, Krievijas un mūsdienās – no Lielbritānijas.
Otrkārt industriālais mērogs – ražotne bija rūpnieciska rakstura, taču produkcija tika izlaista sērijveidā un ļoti nozīmīgs bija roku darbs, īpaši dekorēšanā – autoru vai izpildītāju apgleznota bija ne tikai ekskluzīvā pasūtījumu produkcija, bet arī plaša patēriņa preces. Izmantotas tika arī citas dekorēšanas tehnikas, tajā skaitā dekols. Māksliniekus rūpnīcai gatavoja Lietuvas PSR Valsts Mākslas institūts (tagad – Viļņas Mākslas akadēmija) Kauņas fakultātes Stikla un porcelāna katedra. Viņu darba uzdevumos ietilpa trauku un sīkplastikas prototipu izstrāde. Savukārt Stepas Žukas Kauņas Lietišķās mākslas tehnikums (tagad – Kauņas Lietišķās mākslas vidusskola) sagatavoja māksliniekus – izpildītājus. Ražotnē, kopš kaula porcelāna ceha iedibināšanas, ir strādājuši daudz talantīgu autoru, piemēram, Irena Petravičiene (Irena Petravičiene), Aldona Višinskiene (Aldona Višinskiene), Gražina Stunguriene (Gražina Stungurienė), Gražina Vanagiene (Gražina Vanagienė), Artūrs Počuipa (Artūras Počiuipa), Valerija Ļaugaudiene (Valerija Liaugaudienė), Ērika Vaivadaite (Erika Vaivadaitė), Vītauts Verķelis. (Vytautas Verkelis), Ramute Juršiene (Ramutės Juršienė), Lilja Olšauskiene (Lilja Olšauskienė), Živile Bardzilauskaite-Bergina (Živilė Bardzilauskaitė - Bergins) un citi.
Treškārt, mākslinieciskā komponente. Gan produkcijas izlaidē autora ideja un mākslinieciskais izpildījums bija svarīgs, lai veidotu “Jiesias” produkcijas identitāti un iedibinātu Lietuvas porcelāna tradīciju. Kopš 1983. gada rūpnīcā notika mākslinieku semināri, kas vēlāk attīstījās par starptautiskiem simpozijiem. Kaula porcelāna simpoziji Kauņā kļuva par svarīgu radošo ideju centru, vietu, kur eksperimentēt ar porcelānu. Šajos simpozijos aktīvi piedalījās arī keramiķi no Latvijas un Igaunijas, veidojot interesantu savstarpējās sadarbības lappusi Baltijas reģiona keramikas vēsturē.
Atšķirībā no megalomāniskās Rīgas Porcelāna rūpnīcas, kuras apjomu un mērogu nebija iespējams uzturēt pēc Padomju Savienības sabrukšanas, “Jiesia” 1993. gadā tika privatizēta, 2003. gadā tika ierosināta likvidācijas lieta, taču šobrīd tā turpina darboties kā slēgta akciju sabiedrība “Kauno Jiesia”, kas ražo un izplata porcelāna izstrādājumus – izpilda materiālā ārvalstu dizaina pasūtījumus un rada pati savas dizaina sērijas un produktus. Var novērot, ka, mainoties laikam un mākslas tendencēm, rūpnīca cenšas atrast jaunas iespējas darbā ar kaula porcelānu, uzturēt mākslinieka ideju un autordarba vērtību, kā arī integrēt pasaules keramikas tendences. Šobrīd “Jiesia” porcelāns ir kļuvis par neatņemamu Lietuvas kultūras un tās mantojuma sastāvdaļu.
Izstādes darbi deponēti no Rokasa Dovidenas (Rokas Dovydėnas, Lietuva), Daivas Šņukaites (Daiva Šniukaitė, Lietuva), Remigija Sedereviča (Remigijus Sederevičius, Lietuva), Aistes Kisarauskaites (Aistė Kisarauskaitė, Lietuva) un Viļņas Mākslas akadēmijas (Vilniaus dailės akademija, Lietuva).
Lietuvas porcelāna izstāde “Jiesia” Rīgas Porcelāna muzejā būs skatāma 2024. gada 18. oktobra līdz 2024. gada 8. decembrim.
Attēlā: Izstādes "Jiesia" plakāts. Maketa autore Gita Sprince. (c) Rīgas Porcelāna muzejs
Izstādes kuratori: Rokas Dovidenas (Rokas Dovydėnas, Lietuva), Gita Sprince