No 2019. gada 8. marta līdz 12. maijam Rīgas Porcelāna muzejā būs skatāma Līgas Skariņas personālizstāde "Viena forma".
Līga Skariņa porcelānā un citos keramikas materiālos strādā ne vien ar jutīgu virsmas apstrādi, bet arī gaismu. Māksliniece savās kompozīcijās ietver ažūru elementu ritmus, kā arī abstraktus un stilizētus tēlus. Izstādei muzejā tapusi jauna darbu sērija, kuras pamatā ir darbs ar Rīgas Porcelāna rūpnīcas vāzes formu “Kristīne” (formas autore ir māksliniece Taisija Poluikēviča, 20. gs. 2. puse). Viena forma gluži kā rāmis vai viena izmēra papīra lapa tiek apspēlēta dažādās variācijās.
“Kas notiek ar formu, kad ar to darbojas mākslinieks, kurš pats modeli nav veidojis? Struktūras, deformācija, faktūras, dedzinājuma veidi, krāsa, bet viena forma. Vai mākslinieka pieskāriens rada jaunu formas un stāsta uztveri? Vai gandrīz 50 gadus agrāk veidota forma spēj iedvesmot jaunām idejām un laikmeta skatu punktam,” L. Skariņa dalās ar jautājumiem, uz kuriem meklē atbildes šajā izstādē.
Mākslinieces izvēle uz rūpnieciskas formas bāzes veidot savu mākslas darbu sēriju ir apzināts konceptuāls virziens ˗ pretgājiens porcelāna priekšmeta izcelsmei un būtībai. Forma, kas tika radīta rūpnīcā un paredzēta multiplicēšanai, pēc iespējas precīzākai, tajā skaitā arī vāzes dekora, atkārtošanai, šoreiz tiek izmatota kā bāze neskaitāmām variācijām un radošiem eksperimentiem. “Forma nejauši atrasta, atradās manā darbnīcā kopš 2010. gada un lēnām urdīja to izmantot. Tā mani uzrunāja no pagātnes un sasaistīja ar tagadni,” stāsta māksliniece.
Līga Skariņa ilgus gadus strādā par pasniedzēju Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas katedrā, kuru absolvējusi 1986. gadā, ir Latvijas Mākslinieku savienības biedre. Piedalās starptautiska un vietēja mēroga izstādēs, kā arī rīko personālizstādes. Darbi atrodas muzeju kolekcijās Latvijā, Taivānā un Japānā.
Informāciju sagatavoja: Rīgas Porcelāna muzeja ekspozīcijas un izstāžu kuratore Ieva Nagliņa.
Attēlā: foto no Līgas Skariņas darbu cikla “Viena forma”, 2018, 2019. Formas autore Taisija Poluikēviča 20. gs. 2. puse. Foto ˗ Gvido Kajons.