Rīgas Porcelāna muzejā no 2016. gada 22. marta līdz 12. jūnijam.
Keramikai ir ļoti bagāts izteiksmes līdzekļu diapazons, kas ļauj organiski izmantot materiāla plastiskos, krāsu un faktūras resursus. Zīmīgi, ka interese par keramiku 20. gs. sākumā ir raksturīga daudziem Rietumeiropas vadošajiem māksliniekiem, kuru vidū tādas personības kā Pablo Pikaso, Anrī Matiss, Fernāns Ležē, Huans Miro. Dekoratīvā keramika bija ļoti populāra Beļģijā, Francijā, Itālijā un Skandināvijā.
Rīgas Porcelāna muzejā eksponēti priekšmeti no kolekcionāra un mecenāta Pētera Avena pēdējos gados izveidotās Latvijas keramikas kolekcijas. Ekspozīcijā pārstāvēti izcilie latviešu mākslinieki Romans Suta (1896-1944) un Jūlijs Madernieks (1870-1955).
2016. gadā līdz ar Rīgas Porcelāna muzeja atvēršanas 15. gadadienu, muzeja izstāžu darbā uzmanība tiek vērsta uz rūpnīcas māksliniekiem un māksliniekiem rūpnīcā. No 20. gs. 30. gadiem Kuzņecova porcelāna fabrika sadarbojusies ar profesionāliem māksliniekiem produkcijas dizaina izstrādē. No šī laika mākslinieka darbs pie fabrikas produkcijas dizaina turpināts, veidojot arī mākslinieku štata vietas rūpnīcā un izveidojot Māksliniecisko laboratoriju.
Kuzņecova keramikas ekspozīcija skatītājiem atklāj mākslinieku un porcelāna ražotnes sadarbības sākuma posma Latvijā vienu no aspektiem – keramikas rūpniecisku ražošanu Kuzņecova fabrikā pēc pazīstamu latviešu mākslinieku skiču metiem. Ekspozīcija ļaus iepazīt Kuznecova porcelāna fabrikas plašo produkcijas spektru, kurā līdzās porcelānam, tika ražoti arī fajansa un māla trauki, kā arī elektroizolatori, sanitārie izstrādājumi un ķieģeļi.
2016. gada 18. maijā Pētera Avena kolekcijas kuratore, mākslas vēsturniece Ludmila Neimiševa sniegs ar ekspozīciju saistītu priekšlasījumu cikla “Porcelāna pēcpusdienas” ietvaros.
Attēlā:
Romans Suta. Vāze „Kāzas”.Keramika, zemglazūras apgleznojums. A/S „M.S.Kuzņecovs” porcelāna, fajansa un māla izstrādājumu fabrika. 1934-1940.